Pražský komorní balet
| Fabrika Svitavy | VergangeneBeschreibung
3 ČESKÉ KVARTETY
Komponovaný večer představí 3 choreografy různých generací tvořící na hudbu význačných českých skladatelů a je uvedena při příležitosti uplynutí 50 let od založení souboru Balet Praha, předchůdce Pražského komorního baletu.
Představení je součástí oslav Roku České hudby 2014
Hudba: Antonín Dvořák - Vladimír Sommer - Bedřich Smetana
Choreografie: Mário Radačovský - Hana Polanská Turečková - Pavel Šmok
Tančí: Pražský komorní balet
Hrají: Zemlinského kvarteto (František Souček, Petr Střížek, Petr Holman, Vladimír Fortin)
SLOVANSKÝ KVARTET
Hudba: Antonín Dvořák (Smyčcový kvartet "Slovanský")
Choreografie: Mário Radačovský
Návrh kostýmů : Monika Kletečková a Mário Radačovský
Světelný design a projekce: Jakub Sloup
Česká premiéra: 5.10.2014 Stavovské divadlo v Praze
Tančí : 8 sólistů Pražského komorního baletu
Délka: 30 minut
Slovanský kvartet je jednou z nejosobitějších a nejvyhraněnějších Dvořákových komorních skladeb. Jedná se o dílo šťastné životní pohody, radosti z dosažených úspěchů i nabytého uměleckého sebevědomí. Výrazná melodika, vzácná dokonalost kompoziční práce a zvuková ušlechtilost řadí toto dílo k nejkrásnějším kvartetním skladbám světové hudby. Stejně laděná je i choreografie Mária Radačovského, jehož ústředním tématem je žena - žena milovaná, opouštěná, osamocená, sama sebou, hledající, milující. Autor nahlíží do niterných pocitů ženy, ať už jde o radost ze života, lásku, smutek či hněv..
ČERNÉ ZRCADLO
Hudba: Vladimír Sommer (Smyčcový kvartet d-moll)
Choreografie: Hana Polanská Turečková
Scéna a kostýmy: Vladimír Houdek
Světelný design: Jakub Sloup
Česká premiéra: 5.10.2014 Stavovské divadlo v Praze
Tančí: 4 sólisté Pražského komorního baletu
Délka: 20 minut
Existenciální abstraktní balet jako metafora nikdy nepoznaného tajemství života a světa. Choreografie je inspirována obrazem Vladimíra Houdka "Černé zrcadlo". Spolupráce Hany Polanské Turečkové a Vladimíra Houdka by se dala popsat jako "jevištní či filmová koláž tance a malby hledající definici vztahu mezi jazykem těla a obrazovým ztvárněním" a je silně inspirovaná modernismem. "Ústředním zájmem tvůrčí dvojice jsou současné možnosti abstrakce, která je vždy procesem, vztahem, abstrakcí něčeho a nikdy nedosáhne vytoužené čistoty a bezvztažnosti." Ideu obou umělců podporuje i existencionální kvartet Vladimíra Sommera.
Z MÉHO ŽIVOTA
Hudba: Bedřich Smetana (Smyčcový kvartet "Z mého života")
Choreografie: Pavel Šmok
Nastudování: Kateřina Dedková - Franková
Návrh kostýmů: Jan Dušek
Světelný design: Jakub Sloup
Premiéra: 16.11.1983
Obnovená premiéra : 5.10.2014 Stavovské divadlo v Praze
Tančí : 6 sólistů Pražského komorního baletu
Délka: 28 minut
Kvartet Z mého života patří mezi vrcholná díla světové komorní tvorby. Jeho obsah vyplývá z názvu: je to jímavá niterná zpověď skladatele, zamyšlení nad dosavadním životem s jeho radostmi i strastmi, nadějemi i zklamáními, je to i vyznání víry ve vlastní vznešené poslání a hořká rezignace z marného zápasu se zákeřnou chorobou (kvartet vznikl dva roky po Smetanově ohluchnutí). Tragický patos nerovného boje umělce s nevyléčitelnou nemocí se stal i ústředním tématem Šmokovy choreografie.
Pražský komorní balet je největší český nezávislý profesionální taneční soubor. Počátky sahají do roku 1964, kdy Luboš Ogoun, Pavel Šmok a Vladimír Vašut zakládají původní Studio Balet Praha. Na ideu Baletu Praha navazuje choreograf Pavel Šmok v roce 1975 a zakládá Pražský komorní balet. Vznik tohoto souboru znamenal velký zlom ve vývoji tehdy ještě československého baletu. Za téměř půl století úspěšné činnosti a umělecké tvorby soubor prošel cílevědomým a úspěšným vývojem, stal se významným reprezentantem tanečního umění České republiky a hlavního města Prahy v zahraničí
Současnou tvář Pražského komorního baletu reprezentuje 8 stálých a 6 externích tanečníků, kteří zvládají rozsáhlý pohybový rejstřík od technik vycházejících z klasického tance, přes techniky moderního i současného tance a technik založených na improvizaci. Tanečníci mají za sebou bohaté zkušenosti z kamenných divadel i alternativních tanečních scén v České republice nebo zahraničí. Od 1.8.2013 nově jmenovaná umělecká vedoucí Hana Polanská Turečková společně s dlouholetou sólistkou a pedagožkou Pražského komorního baletu Kateřinou Dedkovou – Frankovou navazují na tradici inovativního a progresivního souboru s českým a mezinárodním repertoárem s jasným zřetelem na uchování původní tvorby Pavla Šmoka.
www.prazskykomorní balet.cz
Vstupné: 200,- Kč (členové KPH: 100,- Kč)
Předprodej v recepci Fabriky od 18.2.2015