Masáže ve Starém Městě
| FitclubMT | Finished
Přikládám malý výklad Reflexologie k načtení. Více info poskytnu ráda osobně, nebo při masáži.
Co to je reflexní terapie?
I když kořeny této terapie šahají do oblasti Číny, Vietnamu či Egypta, je uznávaná i současnou západní medicínou. Její podstatou je, že na akrálních (koncových) částech lidského těla se vyskytují reflexní zóny (jedná se o nervová zakončení), jejichž výjimečnost spočívá v tom, že stimulací těchto zón jsou ovlivňovány hluboko uložené orgány či vzdálená místa. Využívají se především reflexní plochy nohou, rukou, ale taky šíje, uší, zad a zóny v oblasti pánevní. Zásadní vliv má v oblasti prevence, protože nás upozorní na problém, který se doposud klinicky nemanifestoval.
Zajímavosti z historie reflexní terapie
První zmínky o této metodě jsou již z 5. tisíciletí př. n. l., kdy obyvatelé Číny, Vietnamu a Indie přišli na to, že tlaky, které jsou vyvíjené na určité části těla, mohou působit nejen lokálně, nýbrž také na oblasti vzdálené. Na základě této empirie stojí poznatky reflexní terapie, která se rozšířila do všech koutů světa....
Na náš kontinent se první písemné zmínky dostaly s cestovatelem Markem Polem. Významný vliv na reflexní terapii měl anglický neurolog, sir Henry Head, který zkoumal souvislosti mezi oblastmi kůže a vnitřními orgány, vytvořil také mapu reflexních zón, tzv. Haedovy zóny. Avšak největší přínos pro současnou moderní reflexologii měl bezesporu americký otorinolaryngolog William Fitzgerald, který se touto metodou začal zabývat během studijního pobytu ve Vídni, a natolik ho nadchla, že ve výzkumu pokračoval i po návratu do USA.
Klíčovým je rozdělení lidského těla na 10 svislých reflexních zón a definování bodů, po jejichž stlačení dochází k tlumení bolesti a dokonce též k obnovení funkce nemocí postižených orgánů. Na jeho dílo navázal kolega dr. Joe Riley se ženou Elisabeth, rovněž lékařkou, kteří k deseti podélným reflexním zónám přidali 4 příčné, čímž celou metodiku výrazně zjednodušili. Dále se zabývali lokalizací reflexních bodů na lidských chodidlech. Toto dovedla k dokonalosti americká fyzioterapeutka Eunice Ingham, která vše publikovala v knize „Stories the Feet can tell“ – „Příběhy, které mohou nohy vyprávět“.
Kdy vyhledat reflexní masáž?
Pokud si chcete své zdraví udržet anebo ho získat zpět, není jednodušší, spolehlivější a okamžitě účinkující metoda! Vynikající účinky terapie dosáhla v léčbě:
• Neplodnosti
• Migrény
• Bolesti zad
• Bolesti kloubů
• Poruchy spánku
• Poúrazových stavů
• Zažívacích potíží
Komu je terapie určena?
Vhodná je pro všechny věkové kategorie, od miminek po seniory, včetně nastávajících maminek.
Kdy je reflexní terapie kontraindikována?
Terapie se nesmí provádět u pacientů po transplantaci orgánů. Mohlo by totiž dojít k aktivaci vlastních obranných mechanismů proti nově transplantovanému orgánu.
Jak terapie probíhá?
Pokud jste se rozhodli podpořit své zdraví pomocí reflexologie, nemusíte se ničeho obávat. Jen se s klidem svěřte do rukou terapeuta a všechny své pocity s ním konzultujte. Během terapie je zpětná vazba velmi důležitá a může zabránit případným nežádoucím bolestem, které ve zcela ojedinělých případech mohou vyústit v upadnutí do mdlob (více níže).
Dříve než terapeut přistoupí k samotné terapii, měl by si s Vámi povykládat o všech Vašich bolestech. Společně byste tak měli stanovit individuální postup, který pro Vás bude nejoptimálnější. Poté následuje reflexní uvolnění chodidel a odblokování krční páteře. Tato fáze je nesmírně důležitá, protože připraví tělo na samotný zákrok. Terapeut si rovněž zvyká na citlivost klienta.
Terapeut pracuje převážně s reflexními zónami na ploskách nohou. Ale taky s dlaněmi, zády, s ušima a jazykem. Na reflexní plošky je vyvíjen tlak. Stlačením jednotlivých bodů působíme na vnitřní orgány, protože každý orgán má na chodidle specifickou lokalizaci nervového zakončení. Reflexologicky podporuje odplavení škodlivých a přísun obranných látek tím, že se v dané oblasti zvyšuje prokrvení. Pokud při kompresi bodu zaznamenáme zvýšenou bolest, ihned to sdělte terapeutovi. Pravděpodobně byla nalezena příčina Vašeho trápení. Další správnou stimulací tohoto bodu se bolest zmírňuje, až vymizí úplně, což svědčí o tom, že Vaše tělo opět nalezlo ztracenou harmonii.
Jak se na reflexní masáž připravit?
Je dobré povolit veškeré části oděvů, které Vás „svazují“ (kravata, podprsenka, pásek), sundat ozdoby a prsteny. Během terapie se zvyšuje prokrvení v určitých částech těla a toto „stažení“ by proudění krve mohlo významně omezit, a tím „znehodnotit“ terapii.
Mám se obávat bolesti?
Pokud patříme mezi šťastlivce, kteří netrpí žádnou nemocí, bude pro Vás masáž velmi příjemnou relaxací a jen při určitých kompresích reflexních bodů můžete zaznamenat zvýšenou citlivost. Pokud je však bolest intenzivnější, jedná se pravděpodobně o poruchu určitého orgánu. Proto se nesnažte během terapie nic ponechat v tajnosti a se vším se ihned svěřte. Intenzita bolesti je závislá na lokalizaci problému, jeho závažnosti a charakteru. Pokud je bolest nesnesitelná, můžete skutečně omdlít. Pokud však budete Vašeho terapeuta, který věnuje dostatek času uvolnění a odhadne míru Vaší citlivosti, informovat, je to jev zcela ojedinělý.
Jaké jsou výhody reflexní terapie?
• Okamžitý efekt
• Cílená léčba (se zaměřením na jednotlivé orgány nebo jejich části)
• Reflexní zóny jsou většinou velké a není problém, abyste se je naučili sami vyhledat a léčbu provádět doma, a tím zefektivnit její účinek
• Zóny jsou důležité při stanovení onemocnění, pomohou nám nalézt spojitosti mezi jednotlivými diagnózami, a tím urychlit léčbu
Můžu reflexní terapii provádět sám?
Ano! Metoda je vhodná jak pro odborníky, tak pro kohokoliv z nás! Pakliže se rozhodnete aplikovat metody reflexologie na svém těle, nezapomínejte věnovat pozornost svým pocitům!
Jak často se může reflexní terapie provádět?
Aby došlo k úplnému uzdravení pomocí reflexní terapie, je zapotřebí sezení několikrát opakovat. Samozřejmě to záleží na intenzitě a délce onemocnění. Čím závažnější a dlouhodobější charakter onemocnění, tím častější by terapie měly být. Zpočátku třeba i několikrát týdně. Po mírném ustoupení bolesti stačí docházet na terapii jednou týdně.
Zlepšení zdravotního stavu není zázračné, nýbrž postupné, takže mějte trpělivost! I po odeznění problému se doporučuje navštěvovat terapii v jednoměsíčních intervalech k udržení stávajícího zdravotního stavu.
Jaká může být reakce organismu na reflexní terapii?
Reakce bývá dvojí. Buď odcházíte plní elánu a energie nebo se budete cítit přesně opačně. I tato negativní reakce je však světélkem ve tmě. Znamená totiž, že se Vaše orgány „probudily ze spánku“ a začali se regenerovat. Nepříjemná reakce však netrvá dlouho, proto ji nepotlačujte. Po jejím odeznění se budete cítit mnohem „zdravěji“.
Co patří mezi reakce na léčbu?
• únava
• rýma
• nespavost
• bolest zubů
• u žen výtok
• zažívací problémy
• zkalená moč
• dočasné zhoršení bolesti páteře po předchozím zlepšení
• kožní vyrážka
• psychické rozpoložení
• zvýšená potivost
Závěr
Cílem reflexní terapie je obnovení energie v těle člověka. Masáž chodidla a mačkání reflexních plošek zároveň příznivě působí na naši psychickou stránku. Pokud terapii podstoupíte preventivně, může Vám pomoct odhalit dosud utajené choroby a co víc, pomůže Vám je i vyléčit tím, že odstraní příčinu. Je pochopitelné, že je to metoda vyžadující praxi a dostatečné vědomosti, což však nevylučuje její laické užití. Je totiž úžasná právě pro svoji jednoduchost.
before 8 years
Před masáží doporučuji navštívit saunu, obzvlášť v těchto chladných měsících. Pokud nemáte tu možnost, nevadí, k dispozici budou nahřívací pohankové a obilné polštářky. :-)
before 8 years
Show more
Saturday 20.2.2016 | 8:00 - 20:00
Open to the public
PARTICIPANTS (5 + 9)