JÓGA DO HLOUBKY - Leden – prosinec 2016 Pravidelný kurz pro vá
| Ajay Bobade - Yoga Surya International | FinishedDescription
JÓGA DO HLOUBKY
Pravidelný kurz pro vážné zájemce a učitele jógy
Tento kurz je určen pro všechny, kteří si chtějí prohloubit své znalosti o józe, ponořit se i do její filozofie a myšlenek, které ji už od počátku provází, a podívat se na ni jako na celek a nejen jako na pouhé fyzické cvičení.
Náplní kurzu Jóga do hloubky bude:
Studium jógických cvičení
Pohyby a pozice v józe jsou tradičně sestaveny tak, aby se člověk naučil používat principy rovnováhy, aby dokázal kontrolovaně pohybovat částmi těla, ale také je i vědomě uvolnit. Při cvičení tedy poukážeme na základní principy pohybu, které nevědomky používáme každý den v našem životě - předklon, záklon, úklon, rotace a práce s těžištěm. Jednotlivé ásany jsou totiž vždy kombinací několika těchto principů a při provádění pozic je třeba si je neustále uvědomovat. Dále se budeme soustředit na odbourání případného špatného držení těla a dalších škodlivých zvyků. Kromě ásan se ale zaměříme i na další jógové techniky: pranajámu, mudry, bandhy a krije.
Studium tradičních jógických textů
V rámci studia tradiční jógy je potřeba se věnovat i starým jógickým textům. Tato díla jsou psána formou krátkých a stručných veršů, jejichž význam si lze bez vedení učitele velice snadno chybně vyložit. Proto si je budeme postupně překládat a rozebírat. Letos se podíváme na zoubek třem základním textům: Ghéranda Samhíta, Hathajóga Pradipika a Jóga Chudamani Upanišad.
Ghéranda Samhíta je dílo psané formou dialogu mezi učitelem, Ghérandou, a jeho žákem, Čandakápálim. Postupně pojednává o 102 různých jógových praktikách, ze kterých se v tomto roce budeme soustředit na 10 pranajám, neboli technik dechu a jeho zadržování. Povíme si, jaké mají jednotlivé pranajámy fyzické a psychické účinky, a jak nám pomáhají k meditaci i k dosažení dalších vyšších cílů.
Pro objasnění některých teoretických pojmů, které většina jógových textů běžně uvádí, použijeme Jóga Chudamani Upanišad, neboli Korunovační klenot jógy. S její pomocí pochopíme některé virtuální struktury, jako například prána a nádí, kterými obvykle bývají vysvětleny výsledky a účinky jednotlivých praktik.
Jógická/védská filozofie
Pokud jste si již někdy kladli otázku, proč a jakým způsobem je vůbec dobré jógické praktiky provádět, filozofie nám na ni odpoví. Zjistíme mimo jiné, k čemu je prospěšné učit se umění zadržování dechu a proč je důležité pozorovat a uvědomovat si veškeré pohyby. Pomůže nám podívat se na jógu jako na celek, a také pochopit myšlenky, které ji provází. První autor, který jako první shrnul tradiční koncept jógy a úvahy o základních hodnotách, byl Patandžali ve svém textu Jóga Sutra, který budeme v rámci tohoto předmětu studovat. Jedná se o dílo o čtyřech kapitolách, kde Patandžali uvádí všechny důvody a benefity jógy, zabývá se její praxí i smyslem sebepoznání.
Výuka sanskrtu
Všechny tradiční texty o józe byly sepsány v staroindickém jazyce sanskrtu, sanskrtské jsou tedy i všechny odborné jógické termíny. Proto je důležité tomuto jazyku alespoň základně porozumět, umět text přečíst a pochopit, jak vznikají složeniny slov, abychom byli schopni správně vyložit jejich význam
a nemuseli se spoléhat na dvoustupňový překlad ze sanskrtu do angličtiny, a z angličtiny do češtiny, kde se mnohdy nachází hrubé chyby, zabraňující správnému pochopení výkladu.
V tomto roce se naším učitelem stane jeden z nejvýznamnějších českých indologů, PhDr. Jaroslav Strnad, PhD. Pan doktor vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, absolvoval několik pobytů v Indii – mimo jiné na Univerzitě v Púně, a také v Central Institute of Indian Languages v Mysore. Spolu s PhDr. Dušanem Zbavitelem DrSc. vydal nejpoužívanější českou učebnici sanskrtu. V současnosti působí jako vědecký pracovník Orientálního ústavu Akademie věd a vyučuje na Filozofické fakultě UK.
Základy anatomie a fyziologie – jóga očima lékaře
Pro úplné pochopení účinků jógy na tělo jsme si letos přizvali na pomoc vystudovaného lékaře MUDr. Jana Přikryla, který nás provede základy anatomie a fyziologie z klasického medicínského hlediska. Vysvětlíme si, jakým způsobem pracují svaly, podíváme se na strukturu a funkci jednotlivých velkých kloubů a páteře, ukážeme si, jak vlastně vypadá a funguje bránice, co se děje v těle při dechových cvičeních a při pozicích, dozvíme se, co znamená, když je někde v těle zánět, jak vzniká bolest, a mnoho dalšího.
MUDr. Jan Přikryl vystudoval Fakultu vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové, odatestoval v oboru Všeobecné praktické lékařství, a v současnosti je v předatestační přípravě oboru urgentní medicína. Poprvé na vlastní kůži pocítil blahodárné účinky jógy již v době studií ve Francii, a k nám do studia pravidelně dochází cvičit již více než rok.
Další výjimečné lekce
Několik letošních lekcí plánujeme uskutečnit s významnými indickými učiteli prostřednictvím internetu přes Skype:
Jógačárja M.V. Bhole, M.D, D.Sc. patří k nejvýraznějším soudobým světovým postavám n